امروز  پنج شنبه۲۵ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


رئیس اداره بهزیستـــــی شهرستان هریس در گفتگوی تفصیلی با هریس پویا:

مشکل استخدام و مناسب سازی محیط از اساسی ترین مشکل معلولین می باشد
24 تیر 1394
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
در راستای ایجاد ارتباط بین مردم و مسئولین و همچنین به مناسبت هفته بهزیستی به سراغ رييس اداره رئیس اداره بهزیستی شهرستان رفتيم و گفتگويي دوستانه با ايشان داشتيم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا ، اداره بهزیستی با گرو های مختلفی سر و کار دارد که علیرغم توانائی‌های مختلفی که دارند به دلیل فرهنگ جامعه هنوز نتوانسته‌اند به جایگاه مطلوب خود در اشتغال و مشارکت اجتماعی مورد نظر دست یابند. فرصتی دست داد تا با رئیس اداره بهزیستـــــی شهرستان هریس به گفتگو بنشینیم و درباره مسائل و مشکلات گروه‌های هدف بهزیستی به گفتگو بنشینیم.

هریس پویا: با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما لطفاً خودتان را معرفی کرده و اهم فعالیتهای اداره بهزیستی را بیان بفرمائید

بسم الله الرحمن الرحیم؛

 • ضمن آرزوی قبولی طاعات و عبادات و عرض سلام و ادب و احترام به محضر مردم شریف و شهید پرور و ولایتمدار شهرستان هریس و کاربران محترم سایت فعال و پرمحتوای هریس پویا و قدردانی از زحمات گرانقدر شما عزیزان دست اندرکار این سایت، بنده علیرضا سعادتی فرد  با ۲۰ سال سابقه  ، به مدت دو و نیم سال است که به عنوان مدیر اداره بهزیستی شهرستان هریس در خدمت اهالی محترم و شریف شهرستان هریس هستم.
 • مهمترین فعالیتهای سازمان بهزیستی بر مبنای توانمند سازی با ارائه خدماتی از قبیل: تسهیلات اشتغالزایی، مسکن، بیمه ، حق پرستاری ضایعات نخاعی ارائه وسایل توانبخشی و توانپزشکی، ایاب و ذهاب،کمکهای موردی ضروری، طرح توانبخشی مبتنی برجامعه ، کاشت حلزون شنوایی، شهریه دانشجویی ، خدمات فیزیوتراپی ، تشگیل کمسیون پزشکی، مناسب سازی منزل و خودرو معلولین، معافیت سربازی فرزندان مددجویان، نگهداری کودکان بی سرپرست، تحویل شیر خشک ، بیمه آتیه فرزندان بی سرپرست، ارائه غذای گرم به کودکان روستا مهدها، ارائه خدمات مشاوره ای و روانشناختی، اموزش مهارتهای زندگی، برگزاری کارگاههای آموزشی پیشگیری از اعتیاد، فرزند پروری ، همسرداری و…… می باشد.

 

هریس پویا: بفرمائید که در هریس چند مدد جو را تحت پوشش دارید؟

 • درحوزه امور اجتماعی این اداره تعداد۵۵۰ نفر بعنوان زنان سرپرست خانوار (فوت سرپرست، زندانی سرپرست، متواری بودن یا متارکه و طلاق)، افراد کار افتاده بالای ۶۰ سال وزیر ۶۰سال که توسط کمیسیون پزشکی تاثید می گردند، دختران خود پرست، فرزندان امداد بگیر که نزد خانواده های جایگزین نگهداری می شوند تحت پوشش قرار دارند همچنین در حوزه امور توانبخشی تعداد۱۳۵۰ نفر از معلولین جسمی- حرکتی، روانی مزمن، عقب مانده ذهنی، بینایی و شنوایی از خدمات این اداره بهره مند می گردند. و در حوزه امور پیشگیری با عنایت به وجود کمپ و مرکز درمانی و بازتوانی اعتیاد طبق ماده ۱۶ و ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر افراد خود معرف و دستگیر شده توسط نیروی محترم انتظامی از خدمات درمانی و ترک اعتیاد بهره مند می شوند.

 

هریس پویا: به چه افرادی معلول گفته می شود؟

 • معلول به فردی اطلاق می گردد که به تشخیص کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، حسی، روانی و یا توام با اختلال مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآیی عمومی وی ایجاد گردد. بطوری که موجب کاهش استقلال فرد در زمیته های اجتماعی و اقتصادی شود.

 

هریس پویا: چه طرح های برای اشتغال معلولین و زنان سرپرست خانوار در نظر گرفته شده است ؟

  • در راستای اشتغال افراد تحت پوشش ارائه خدماتی از قبیل: ارائه آموزش های مهارت یابی با تعامل صنایع دستی، آموزش فنی و حرفه ای، ارائه تسهیلات اشتغالزایی (وامهای کم بهره )، پرداخت حق بیمه خویش فرمایی و کارفرمایی، پرداخت کمک هزینه جبران کارآیی، و پرداخت حق بیمه زنان سرپرست خانوار و…

DSCF7333

 

هریس پویا:برای افراد مستمری بگیر علاوه بر دادن مستمری چه کمک های دیگری به آن ها می شود؟

 • چنانچه مستحضرید پرداخت مستمری ماهیانه تنها بخش کوچکی از خدمات سازمان بهزیستی می باشد نیز وظیفه توسعه و سازماندهی امور مربوط به خدمات اجتماعی و رفاهی و پیشگیری از آسیب و بحث توانمند سازی بر عهده سازمان بهزیستی بوده در نتیجه خدماتی که در آینده توسط سازمان ارائه خواهد شد بیشتر حول محور خدمات اجتماعی و توانمندسازی خواهد بود.

 

هریس پویا: آیا اداره بهزیستی به کسانی که از کمیته امداد خدمات دریافت می کنند هم خدمات ارائه می کند و یا فقط از یک سازمان می توانند خدمات بگیرند؟

 • افراد تحت پوشش کمیته امداد می توانند فقط با داشتن پرونده موقت از خدمات غیر مستمر و خدمات تخصصی سازمان بهره مند گردند.

 

هریس پویا: آیا در ارتباط با خدمت رسانی به مددجویان مشکلات و کمی و کاستی هایی را هم دارید؟

 • با عنایت به اینکه اعتبارات ابلاغی از سوی سازمان بهزیستی کشور جوابگوی نیازهای کلی مدد جویان تحت پوشش نمی باشد فقط در صورتی می توان مشکلات و کم کاستی را برطرف نمود که مشارکتهای مردمی افراد خیر نیز همراه و همسو با کمکهای دولتی گردد.

هریس پویا: معلولان در محیط های شغلی و تحصیلی چه مشکلاتی را متحمل می شوند؟

 • مشکل استخدام و مناسب سازی محیط از اساسی ترین مشکل معلولین می باشد که   قانون جامع حمایت از حقوق معلولان بطور کلی و دقیق مسائل مربوط به معلولین عزیز را بیان می نماید. لازم به ذکر است که اجرای کامل و دقیق این قانون که در صورت اجرایی شدن اغلب مشکلات معلولان را حل خواهد نمود، مستلزم حمایت و همکاری دستگاههای اجرایی می باشد.

هریس پویا: اداره بهزیستی چه تسهیلاتی برای مدد جویان تحت پوشش اعطا می کند؟

 • تسهیلاتی که در سازمان بهزیستی به مددجویان ارائه می شود در غالب موضوع توانمندسازی با عنوان مثال تسهیلات خود اشتغالی می باشد که مددجو پس از کمی دوره مهارت آموزی و کسب گواهی مهارت و طی روال اداری جهت دریافت تسهیلات به بانک معرفی می شود.

هریس پویا: آیا شهرستان هریس را برای سکونت فراد معلول مناسب می بینید؟

 • این اداره در راستای مناسب سازی محیط شهری ویژه معلولان و جانبازان سالانه اقدام به برگزاری  تعداد ۴ جلسه شورای هماهنگی و پیگیری مناسب سازی نموده است. که مصوبات این جلسات جهت اجرا به شهرداریهای سطح شهرستان و ادارات عضو ابلاغ گردیده است که در صورت تحقق می تواند بسیاری از مشکلات افراد مذکور را حل نماید.

 

هریس پویا: چه قدر مشارکت های مردمی می تواند در کاهش آسیب های اجتماعی نقش داشته باشد.

 • یکی از بازوهای اصلی سازمان مشارکتهای مردمی چه در زمینه کمکهای مالی و چه در زمینه های حمایتهای اجتماعی می باشد که می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی باشد
 • همانگونه که قبلا اشاره گردید سازمان بهزیستی تنها سازمانی است که متعلق به همه مردم جامعه می باشد به همین منظور نیز امسال هفته بهزیستی به نام (تنها همه با هم می توانیم) نامگذاری گردیده است لذا انتظار می رود با همراهی و همدلی عموم مردم در جهت تحقق اهداف سازمان بهزیستی گامهای اساسی برداشته شود.
 • از شما بابت وقتی که در اختیار پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا قرار داده اید تشکر و قدردانی کرده و به شما و همکارانتان خسته نباشید می گوییم.

 

 

 

  کد مطلب: 4072