امروز  پنج شنبه۲۵ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


پدیده ای عجیب در دل کوه قاشقا؛

حرکت خودرو خاموش و ترمز کشیده در سربالایی کوه « قاشقا » هریس+تصاویر
21 خرداد 1394
Print This Post Print This Post ۴ نظر ۴ نظر
شهرستان هریس بویژه جاده هریس – مشگین شهر، دردوسال اخیردرکانون توجه دوستان طبیعت قرارگرفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا، در ۳۳ کیلومتری جاده هریس – مشکین شهر ودرمحدوده شهرستان هریس ؛کوه «قاشقا» قرار دارد.از دامنه این کوه ودرست بعد از بلندترین پل ؛جاده سربالایی دارد. درهمین نقطه اگرماشین خود را خاموش کنید وبعدازتوقف کامل ترمز دستی آن رابخوابانید خودرو به طرف مشگین شهر(ازسرازیری به سمت سربالایی)خود به خود حرکت می کند ورفته رفته برسرعت اوافزوده می گردد.کوه قاشقا احتمال دارد که آهنی باشد ومغناطیس این کوه باعث این پدیده عجیب گردد. نمونه این پدیده تعجب برانگیز درکوه پردیس شهرستان جم ازتوابع عسلویه به ثبت رسیده است .ازآنجا که شهرستان هریس مورد توجه گردشگران ومسافران قرارگرفته است وجاده هریس – مشگین شهرازجذابیت های زیادی برخوردارمی باشداین جذابیت نیز اشتیاق سفررا صد چندان خواهد کرد.

گفتنی است درکشف این پدیده نادر؛علاوه برمحرم فرزانه محقق و پژوهشگراستانی و عضوشورای شهرهریس ، علی برادری و رحیم دعاگویی نیز حضور داشتند.

۱ (۱) ۱ (۲) ۱ (۳)

 

  کد مطلب: 3112  
ناشناس

سلام قابل توجه پژوهشگران :بهتر است کامل تحقیق کنیم این یک خطای دید است نه مغناطیس

ناصری

کاملا درسته من خودم روز جمعه ۲۲ خرداد ماه امتحان کردم واقعا پدیده عجیبی است. حتی موقع برگشت در سرازیری ماشین را خلاص کردم عوض اینکه رو به پایین حرکت کند ماشین رفته رفته ایستاد وسپس عقب عقب به طرف سربالایی برگشت واقعا نشانه ای از قدرت خداست .حتما ببینید./

موسی ازتبریز

این بحث ارتباط با فیزیک دارد به ندرت نقاطی ازاین دست پیدا می شوند به هرحال باید به کاشف این پدیده تبریک گفت قطعا بااطلاع رسانی خوب می توان برای استانمان توریست جذب کرد

علی حیدری آذر

با سلام و خسته نباشید.
باید خدمتتان عرض کنم که از این پدیده ی نادر دو نمونه در شهرستانمان داریم که مورد دیگر سوقالخان است. البته این مقوله جای بحث بسیار دارد که در اینجا نمی گنجد و به خلاصه ای از آن اکتفا می کنم.این پدیده در واقع نوعی شیب معکوس است،به طوری که شیب این جاده به طرف مشگین شهر است در صورتی که خلاف آن به نظر می رسد و مشابه همین حالت باعث می شود که چشمه ی سوقالخان به جای حرکت به سمت پایین (اندکی) به سمت بالا حرکت کند.قابل توجه که این بحث در حد نظریه است و هیچ اثباتی بر آن وارد نیست و احتمالات زیادی وجود دارد که معقول ترین دلیل را خدمتتان عرض کردم.
با تشکر