امروز  یکشنبه۳۱ تیر ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


فرماندار هریس:

ایجاد کتابخانه‌های دیجیتال از ضروریات شهرستان هریس است
16 اردیبهشت 1397
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
فرماندار شهرستان هریس توسعه کتابخانه‌های عمومی شهرستان به لحاظ جایگزینی کتب جدید و به‌روزرسانی شده و ایجاد کتابخانه‌‎های دیجیتال و راه‌اندازی کتابخانه سیار را در این شهرستان لازم و ضروری دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا ، علی محمودی در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی هریس، با اشاره به قانون سهم نیم درصد کتابخانه‌ها از درآمد شهرداری‌ها، به منظور بهبود وضعیت کتابخانه‌های عمومی این شهرستان خواستار اهتمام بیشتر شهرداری‌ها در پرداخت نیم درصد کتابخانه‌های عمومی شد.

وی افزود: متأسفانه سالیان متمادی است که این مبلغ که بیش از یک میلیارد ریال است که از طرف شهرداری هریس پرداخت نشده، اما شهرداران شهرهای زرنق، کلوانق، بخشایش هر کدام حدود ۴۰میلیون ریال در سال گذشته به حساب کتابخانه‌های عمومی شهرستان هریس واریز کرده‌اند که در جهت توسعه و عمران و یا احداث کتابخانه جدید در شهرستان هریس استفاده می‌شود.

فرماندارهریس ادامه داد: شهرستان هریس دارای پنج کتابخانه شهری و دو کتابخانه روستایی است که کل اعتبار تخصیص یافته سال جاری از محل تملک دارایی مبلغ ۴۵۰میلیون ریال است که جهت تأمین نیازهای تعمیرات و تجهیزات کتابخانه‌های شهرستان ناکافی است.

وی، از خیران خواست در جهت توسعه و یا احداث کتابخانه جدید در شهرستان هریس مسئولان را همراهی کنند تا مشکل فضا و جا برای نگهداری کتب و استفاده مراجعه کنندگان حل شود.

محمودی  با یادآوری اینکه نسل امروز با دنیای مجازی و اینترنت روبروست، گفت: با توجه به گسترش روزافزون دنیای اینترنت، باید تلاش کنیم فضای مجازی و رویکرد به مطالعه کتب الکترونیکی را نیز مدیریت نمائیم.

فرماندارهریس  همکاری بیشتر مدیریت آموزش و پرورش و معلمان در ترویج کتابخوانی و سوق دادن دانش آموزان به مطالعه درکتابخانه‌ها و آموزش دانش‌آموزان به نحوه صحیح مطالعه در مدارس را خواستار شد.

مطالعه رابطه مستقیم با پیشگیری جرم دارد

امام جمعه شهرستان هریس در این نشست گفت: میزان مطالعه در هرجامعه رشد فکری و فرهنگی افراد آن جامعه را مشخص می‌کند، تجربه تاریخی نشان داده که مطالعه رابطه مستقیم با پیشگیری جرایم در زمینه‌های مختلف دارد.

قهرمان احمدی در ادامه با اشاره به راهکارهای ارتقای فرهنگ عمومی گفت: اگر بخواهیم فرهنگ عمومی در یک جامعه ارتقا پیدا کند باید هرکس با وظایف فردی، اجتماعی و مدیریتی خود آشنا بوده  و در ارتقای آن تلاش کند فلذا کتاب‌خوانی فرد را با این وظایف آشنا می‌کند و وقتی فرهنگ عمومی در جامعه بالا رفت زندگی در آن جامعه به یک ارزش تبدیل می‌شود.

خوشبختانه پس از انقلاب اسلامی ایران هم از لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی شاهد افزایش توجه ویژه به مقوله کتاب و کتاب‌خوانی هستیم لیکن باید این واقعیت تلخ را قبول کنیم که تا نقطه آرمانی در شأن نظام و افراد مؤمن و متدین این مملکت در زمینه مطالعه فاصله داریم.

ارسال کننده : محمد طلوعیان

  کد مطلب: 29301