امروز  یکشنبه۳۱ تیر ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


از یک حرکت انسان دوستانه تا سودجویی مجازی/ قرآنی که آتش زدند!
2 اسفند 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
با توجه به رقابتی که برای جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی ایجاد شده، هیجانی و جذاب کردن یک موضوع هرچند دروغ و ساختگی برای بالابردن اعضای دنبال کننده کانال و یا صفحه یکی از مواردیست که همه گیر شده و بدون توجه به سرانجام و تاثیر کار انجام می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا  ، به نقل از زیتون ، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی را باید مهمترین پدیده تاثیرگذار در سبک زندگی مردم در قرن جدید دانست.  شاید آن روز که فضای مجازی وارد عرصه زندگی شد و جمعی از جوانان به سمت آن جذب شدند، کسی فکر نمی کرد که این فضا می تواند هم عرض فضای حقیقی رشد کند و چنان جایگاهی پیدا کند که فرصت ها و تهدیدات آن مورد بررسی قرار گیرد و کار را به جایی برساند که برخی از فعالیت های حقیقی را به چالش بکشاند، منزوی کند و حتی از بین ببرد.

در کنار همه آثار مثبت شبکه های اجتماعی مجازی، برخی از پیامدهای منفی آنها و چالش هایی که ایجاد نموده اند می تواند در جامعه و نوع رفتارهای اجتماعی تاثبرگذار باشد. شایعات، وارونه نمایی و دروغ پردازی از مضرات و خطرات این پدیده نو ظهور است.

با توجه به رقابتی که برای جذب مخاطب در شبکه های اجتماعی ایجاد شده، هیجانی و جذاب کردن یک موضوع هرچند دروغ و ساختگی برای بالابردن اعضای دنبال کننده کانال و یا صفحه یکی از مواردیست که همه گیر شده و بدون توجه به سرانجام و تاثیر کار انجام می گیرد و متاسفانه بعضا دانسته یا ندانسته بر یک مطلب دروغ دامن زده می شود.

مدتیست که تصاویر و فیلمی با عنوان “آتش زدن قرآن توسط یک طلبه به خاطر دختر جوان” در شبکه های اجتماعی و کانال ها منتشر و دست به دست می شود. تصویری که روحانی جوان در کنار یک دختر غیر چادری در وسط خیابان در شلوغی دیده می شود.

اما واقعیت ماجرا چیست؟ این تصویر مربوط به نجات جان یک دختر جوان از خودکشی در بالای پلی در تبریز است. خرداد ماه امسال روحانی جوانی که تصادفا در محل اقدام به خودکشی حضور داشت با صحبتهای خود و به کمک نیروهای امداد توانست مانع خودکشی دختر جوان شود اما این اقدام نیک این طلبه به جای اینکه با تقدیر و تحسین همراه شود این گونه در فضای مجازی دست آویز عده ای فرصت طلب شده است.

شهریار اسداللهی، روحانی که جان دختر جوان را از خودکشی نجات داد و امروز تصاویرش در شبکه های اجتماعی و کانالهای سودجو با عنوان نامبارک دیگر منتشر می شود در این رایطه به خبرنگار زیتون گفت: اقدامی که در خرداد ماه امسال در پل شهدای دانشجو برای نجات جان یک دختر جوان انجام دادم اگر چنین شرایطی به وجود بیاید بی تردید باز هم تصمیم همان خواهد شد.

وی درباره تصاویر منتشر شده از صحنه نجات جان این دختر و عناوین دروغی که به آن اقدام نسبت داده می شود گفت: متاسفانه همان گونه که فرصت طلبان و سودجویان در سطح شهر و اماکن و حرفه های مختلف حضور دارند، در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی هم چنین افرادی فعالند. این نوع حرکات نمی تواند نگرش و باور ما در کمک رسانی به هم نوع که برگرفته از آیات قرآن و مکتب اسلام است را سست کند و تغییر دهد اما نباید هم بی تفاوت از کنار چنین اقداماتی که می تواند یک فرهنگ را تحت تاثیر قرار دهد، عبور کرد.

وی افزود: باید شرایطی فراهم بیاوریم که ارزشهای انسانی و اسلامی زنده شود و در جامعه رواج پیدا کند، نه اینکه با چنین اقداماتی راه کمک رسانی و انسان دوستی را سد کنیم و مردم را هم به اتفاقات پیرامونشان بی تفاوت کنیم.

آنچه که مسلم است بی توجهی به چنین دروغ پردازی ها در فضای مجازی که به نوعی بازی با آبروی یک شخص است اثرات سوءی بر جامعه خواهد داشت و رفته رفته نقش مردم در جامعه را کمرنگ خواهد کرد.

شاید این اقدام جوانمردانه طلبه تبریزی و عکس نوشته های ناجوانمردانه منتشر شده شبیه ماجرای سوار کار و مرد چلاق باشد. گویند اسب سواری ، مرد چلاقی را سر راه خود دید که از او کمک می خواست. مرد سوار دلش به حال او سوخت از اسب پیاده شد و او را از جا بلند کرد

و روی اسب گذاشت تا او را به مقصد برساند. مرد چلاق وقتی بر اسب سوار شد ، دهنه ی اسب را کشید و گفت: اسب را بردم ، و با اسب گریخت!

اما پیش از آنکه دور شود صاحب اسب داد زد : تو ، تنها اسب را نبردی ، جوانمردی را هم بردی! اسب مال تو؛ اما گوش کن ببین چه می گویم!

مرد چلاق اسب را نگه داشت. مرد سوار گفت : هرگز به هیچ کس نگو چگونه اسب را به دست آوردی و اگر هم کسی اسبم راشناخت بگو هدیه گرفته ام، زیرا می ترسم که دیگر « هیچ سواری » به پیاده ای رحم نکند!

البته باید اعتراف کرد راست می گویند به نظر در این وسط قرآن را آتش زده اند اما نه توسط طلبه تبریزی و به خاطر دختر جوان بلکه این سودجویانی هستند که اخلاق مداری و انسان دوستی و هزاران راه و روشی درستی که قرآن برای ما آموخته را آتش زده اند. صفحات قرآن را شاید سالم نگه داشته اند اما محتوایش را به آتش می کشند.

  کد مطلب: 28947