امروز  سه شنبه۲۳ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


امام جمعه هریس:

حجاب امری فطری است
16 بهمن 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
حجت الاسلام احمدی در همایش روز شهرستان گفت: حجاب در طول تاریخ یک بحث غریزی و فطری است و کاوش های باستان شناسان نشان میدهد که حتی انسان های نخستین به مساله پوشش اهتمام ورزیده اند وهمچنین تکلیف دینی و الهی است و مردم باید به آن پایبند باشند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا  به نقل از روابط عمومی سپاه ناحیه هریس ، همزمان با سالگرد روز شهرستان هریس با عنوان شهرستان حجاب و عفاف در اعتراض به پدیده شوم کشف حجاب رضا خانی در بهمن ماه سال ۱۳۱۶ هجری ، آیین گرامیداشت این روز با حضور مسئولین شهرستانی و عموم مردم در سالن فرهنگ و ارشاد شهرستان برگزار گردید  .
حجت الاسلام قهرمان احمدی امام جمعه شهر هریس  در این مراسم اظهار کرد: : رعایت حجاب و عفاف در انسان منشا درونی دارد و آن بدین معناست که عفاف امری فرا طبیعیست و ریشه در سیرت و گرایشات قلبی انسان دارد و حجاب امری ظاهری و متاثر از همان سیرت و ذات انسانهاست .
احمدی ادامه داد : این که ما تصور کنیم عفاف و حجاب فقط خاص بانوان است امری اشتباه است چرا که این مقوله مهم زن و مرد ندارد و کسی به این مقام والا دست پیدا میکند که دارای صفت و روحیه غیرت باشد همان غیرتی که مردم شریف شهرستان را ملزم به ایستادگی در مقابل پدیده شوم کشف حجاب رضا خانی کرد .

وی گفت:  حجاب در طول تاریخ یک بحث غریزی و فطری است  و  کاوش های باستان شناسان نشان میدهد که حتی انسان های نخستین به مساله پوشش اهتمام ورزیده اند  وهمچنین تکلیف دینی و الهی است و مردم باید به آن پایبند باشند.
در ابتدای این مراسم حمید محمدی فرمانده سپاه ناحیه هریس با اشاره به پدیده شوم کشف حجاب گفت : در آن سالها مردم غیور شهرستان هریس با مقاومت و ایستادگی در برابر این تصمیم جوانی دندان شکن به حاکمان جور زمان خود دادند همچنان که شهداء نیز در وصیت نامه خود زنان جامعه را به حفظ حجاب و عفت تذکر داده اند و امروز این وظیفه ماست که با برپایی چنین مراسماتی اقدام شجاعانه آن عزیزان را ارج نهیم .
در پایان این مراسم از مستند « مدافع» که روایتی از زندگی شهید مدافع حرم محمد رضا فخیمی به کارگردانی مهدی خاوری و به همت بسیج هنرمندان سپاه ناحیه هریس تهیه شده است رونمایی شد .

گفتنی است در سال ۱۳۱۷ مردم شهرستان هریس مخصوصا بانوان این شهرستان در دوره حکومت رضاخان مقابل کشف حجاب این دیکتاتور مقاومت های ارزند ه ای داشتند به پاس این مقاومت ها اول بهمن با عنوان روز شهرستان هریس “روز عفاف و حجاب”  نام گذاری شده است.

 

  کد مطلب: 28767