امروز  سه شنبه۲۳ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


امام جمعه هریس:

انقلاب اسلامی تنها انقلاب توحیدی عصر حاضر /راز ماندگارى انقلاب اسلامی استمرار ملت ایران بر روش انقلابى است
13 بهمن 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
حجت الاسلام احمدی گفت: انقلاب اسلامی تنها انقلاب توحیدی عصر حاضر هست که از زمان غیبت تا کنون نظیری نداشته است و در برگیرنده سعادت دنیا و آخرت انسان هاست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا ، حجت الاسلام و المسلمین  احمدی در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه هریس با اشاره به رمز ماندگاری انقلاب اسلامی اظهار کرد: در فرمایشات مقام معظم رهبری ملاک ومعیارهای خاصی برای اطلاق انقلاب به تحولات دامنه دار و بنیادین در اقصی نقاط دنیا، وجود دارد و هر دگرگونی سیاسی یا تغییرات بزرگ در قدرت سیاسی، از نوع بیشتر تحولات آمریکای لاتین و شمال آفریقا در نیمه دوم قرن بیستم از نظرگاه ایشان انقلاب محسوب نمی شود. از این رو، عمدتا تاکیدات رهبر انقلاب درباره عبرت های تاریخی انقلاب های جهان بر سه انقلاب فرانسه(۱۷۸۹)، روسیه(۱۹۱۷) و الجزایر(۱۹۶۲) بوده است. انتخاب این سه انقلاب البته حکمت خاص خود را دارد. در وهله اول، بر اساس معیارهایی که در متون آکادمیک دنیا درباره تعریف انقلاب وجود دارد، هر سه این رویدادها به طور قطع انقلاب محسوب می شوند، چرا که تغییرات بنیادینی را علاوه بر حوزه سیاست صرف دنبال می کردند.

وی ادامه داد: با اندکی مسامحه، می توان این سه انقلاب را به عنوان سه نماد از سه خواست بزرگ جوامع انسانی به حساب آورد: آزادی در انقلاب فرانسه عدالت در انقلاب روسیه و استقلال درانقلاب الجزایر از سویی دیگر، هر سه این انقلاب ها را در نهایت می توان شکست خورده نامید، چرا که انقلاب فرانسه تنها بعد از حدود ۱۴ سال با روی کار آمدن «ناپلئون بناپارت» به عنوان امپراتور به پایان رسید. انقلاب شوروی بعد از حدود هفتاد سال در ۱۹۹۱ فروپاشید. انقلاب الجزایر که با هدف استقلال این کشور از فرانسه صورت گرفت، عملا با ادامه سلطه و نفوذ فرهنگی و اجتماعی فرانسه تا همین سال های اخیر، به اهداف از پیش تعیین شده خود نرسید.

حجت الاسلام احمدی ادامه داد: علت عمده شکست این انقلاب ها خدا را محور قرار ندادن بدون توجه به ماورای طبیعت می باشد

وی افزود: راز ماندگاری انقلاب  شکوهمند اسلامی ایران نسبت به سایر انقلاب ها مداومت و استمرار ملت ایران بر راه و روش انقلابی است. بسیاری از انقلاب ها خیلی زود دچار استحاله شدند و بنیان های ایدئولوژیک خود را از دست دادند، در نتیجه رو به تضغیف نهادند، اما استمرار انقلاب یک عهد ماندگار میان مردم و رهبری انقلاب است که تاکنون از گذرگاه ها خطیر بسیاری عبور کرده است و به سلامت بیرون آمده است.

خطیب جمعه هریس تصریح کرد: : انقلاب اسلامی تنها انقلاب توحیدی عصر حاضر هست که از زمان غیبت تا کنون نظیری نداشته است و در برگیرنده سعادت دنیا و آخرت انسان هاست

دانشجو و دانشگاهی قشر برگزیده جامعه‌اند

امام جمعه هریس در بخش دیگر از سخنان خود با اشاره به پیام مقام معظم رهبری به نشست اتحادیه انجمن های اسلامی  اظهار کرد:  دانشجویان در اروپا و نکاتی که ایشان در این پیام تذکر شدندیکبار دیگر مسئله مهم نقش و جایگاه دانشجویان مسلمان در حل معضلات امت اسلامی و نقش آنان در شکل دهیی به فردای این امت و ملت های مختلف مسلمان را مطرح می سازد.

وی ادامه داد: مقام معظم ربری در این پیام تاکید کردند جوان دانشجو باید زمان کنونی و تحولات آن را بشناسد و خود را آماده سازد. دانشجویان آینده سازان کشور و امید انجلم اقدامات بزرگ برای امت اسلامی هستند انجمن های اسلامی و سایر تشکل هایی که دانشجویان مسلمان را به هم متصل میکند در حقیقت تشکل هایی برای آباد سازی معنوی و مادی آینذه کشور و امت اسلامی هستند از این روست که مقام معظم رهبری همواره دانشجویان را یکی از اقشار برگزیده جامعه دانسته و وظایف مهم را متوجه آنان دانسته اند.

وی گفت: دانشجو و دانشگاهی قشر برگزیده جامعه‌اند. بنده چه از نخبگان و چه از آحاد مردم مطالبی شنیدم، اما دانشجو و دانشگاهی قشر برگزیده ی جامعه اند؛ این تعارف نیست. شماها امید آینده ی کشورید. در واقع پاره ی دل ملت و دلبستگىِ بلند مدتِ ملت شما هستید. نگاهی که به مسائل کشور می کنید، باید نگاه کلان باشد.

مسجد در تمام مؤلفه‌های تولید سرمایه اجتماعی نقش مهمی ایفا می‌کند

امروزه در کنار سرمایه های انسانی و اقتصادی ، سرمایه دیگری به نام سرمایه اجتماعی  نیز مورد توجه قرار گرفته است

لازمه اصلی آن تمایل افراد برای حضور در یک اجتماع که از طریق  پیوند ساختاری بین آنان شکل می گیرد می گیرد

نهاد مسجد در فراهم کردن زمینه تمایل افراد به حضور در اجتماع نقش اساسی ایفا میکند و این نقش آفرینی از دو منظور انجام می گیرد ایمان و مصادیق عملی آن مثل اقامه نماز و دادن زکات مبتنی براعتماد که از صراحت و شفافیت و حسن ظن و جلوگیری از بروز طبقات اجتماعی  است که مصادیق اعتماد زا در نهاد مسجد است و این سرمایه اجتماعی ظرفیت دارد که بتواند پذیرای افراد در اجتماعات مخلف با اهداف گوناگون باشد.

تشویق افراد به «همکاری» و «مشارکت» در تعاملات اجتماعی ، قادر است به حل میزان بیشتری از معضلات موجود در آن اجتماع ، فائق آید و حرکت به سوی رشد وتوسعه شتابان اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی را امکان پذیر سازد .

در واقع ، سرمایه اجتماعی را می توان در کنار سرمایه های اقتصادی و انسانی ، بخشی از ثروت ملّی به حساب آورد که بستر مناسبی برای بهره برداری از سرمایه انسانی و فیزیکی (مادّی) و راهی برای نیل به موفقیت قلمداد می شود

 

 

 

  کد مطلب: 28753