امروز  یکشنبه۳۱ تیر ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


نیروگاه هزارمگاواتی هریس ظرفیت صادرات برق دارد
20 دی 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
استاندارآذربایجانشرقی با اشاره به اهتمام جدی دولت برای اتمام نیروگاه یکهزار مگاواتی سیکل ترکیبی هریس، گفت: این نیروگاه در صورت بهره برداری، ظرفیت صادرات برق به کشورهای همسایه را خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا  مجید خدابخش روز سه شنبه  در بازدید از مراحل اجرایی این نیروگاه در شهرستان هریس، افزود: نیروگاه هریس یکی از  پروژه های اساسی و موردنیاز منطقه است که پس از تکمیل علاوه بر تامین برق مورد نیاز آذربایجان شرقی، امکان صادرات برق را نیز فراهم می آورد.

وی خاطرنشان کرد: با بهره‌برداری از این نیروگاه، صنایع جدید در منطقه ایجاد و موجب جذب سرمایه‌گذاری و توسعه و رونق منطقه خواهد شد.

استاندارآذربایجانشرقی  با بیان اینکه این نیروگاه توسط بخش خصوصی در حال ساخت است، اظهار کرد: این نیروگاه باسرمایه‌گذاری بخش خصوصی و  با سرمایه اولیه ۳۲۰ میلیون یورو در حال ساخت است که تمامی تجهیزات این واحد صنعتی خریداری شده و از آذر ماه امسال نیز نصب آن شروع شده و در این راستا پیش از این شبکه انتقال به خط سراسری به اتمام رسیده است.

خدابخش همچنین  با اشاره به تخصیص ۲۶۶میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه، گفت: کل برآورد هزینه احداث این نیروگاه ۱۲هزار میلیارد ریال است که با افتتاح فاز اول آن درسال آتی ضمن تامین برق پایدار منطقه و اتصال به شبکه ملی، تعداد ۱۰۰ نفر از افراد متخصص نیز به کار مشغول خواهند شد.
وی افزود: این نیروگاه در زمینی به مساحت ۸۱ هکتارکه ۶۱ هکتار برای خود نیروگاه و ۲۰ هکتار برای احداث پست ۴۰۰ کیلوولت جهت انتقال انرژی برق تولیدی این نیروگاه به شبکه  که با نصب دو توربین کلاس f دردوفاز و برای اولین بار در صنعت برق ایران و سازگار با محیط زیست با ظرفیت هر واحد گازی ۳۱۰ مگاوات و هر واحد بخار ۱۸۰ مگاوات در حال احداث است.
خدابخش ادامه داد: با اجرایی شدن این پروژه فرصت شغلی برای ۵۰۰ نفر در دوره اجرا و یکصد نفر در دوره بهره برداری فراهم می شود.
وی گفت: تجهیز کارگاه نیروگاه هریس انجام و با عقد قرارداد با پیمانکاران عملیات اجرایی پروژه از ابتدای سالجاری آغاز شده ودر حال حاضر در مرحله  نصب توربین ها  وجانمایی سازه های محل نصب توربینها می باشند وکل پروژه  در این فصل فعال وبا پیشرفت فیزیکی ۱۹/۵ در حال احداث می باشد.
استاندار آذربایجان شرقی ادامه داد: احداث نیروگاه یکهزار مگاواتی شهرستان هریس با اعتباری بالغ بر یکهزار و ۷۵۰ میلیارد ریال و ۲۳۵ میلیون یورو از سال ۹۴ شروع و در سال ۹۷فاز اول آن به بهره برداری خواهد رسید

ارسال کننده: محمد طلوعیان

  کد مطلب: 28591