امروز  یکشنبه۳۱ تیر ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


امام جمعه هریس:

درس اربعین حسینی(ع) ، زنده نگهداشتن یاد شهادت در مقابل طوفان تبلیغات دشمن است
12 آبان 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
حجت الاسلام  احمدی با اشاره به پیامدهای مثبت پیاده روی میلیونی امت اسلامی در آیین اربعین حسینی گفت: درسی که اربعین به ما می‌دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا ، حجت الاسلام و المسلمین  احمدی در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نمازجمعه هریس اظهار کرد : روز۱۳ آبان حوادث مهمی از تاریخ انقلاب اسلامی را در ذهن ها تداعی می کند که در شکل گیری انقلاب اسلامی و بیرون راندن مظهر استکبار یعنی آمریکا از ایران نقش اساسی داشتند.

وی ادامه داد : روز ۱۳ آبان که در تقویم نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به عنوان روز مبارزه با استکبار جهانی نام‌گذاری شده یادآور سه واقعه مهم در تاریخ معاصر ایران است که در سه دوره مختلف رخ داده و به همین دلیل این روز را در تاریخ کشور به عنوان روزی به یادماندنی به ثبت رسانده است.

خطیب جمعه هریس اضافه کرد : وی افزود: تبعید حضرت امام خمینی به ترکیه که در روز ۱۳ آبان ۱۳۴۳،۱۳ آبان ۱۳۵۷ که روز دانش آموز نام گرفت،تسخیر لانه جاسوسی آمریکا که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ به عنوان سه واقعه تاریخی است که هر کدان از اهمیت خاصی برخوردار است.

حجت الاسلام احمدی تاکید کرد: قرآن مستکبران را در مقابل ضعیفان و مستضعفان قرار داده است و باید توجه داشت استکبار آن است که انسان اظهار بزرگی کند و آن‏چه را که از آن او نیست و برای او روا نیست، ابراز دارد.

وی با تأکید بر اینکه سیاست استکبارستیزی به‌عنوان یکی از اصول غیرقابل تغییر انقلاب اسلامی همواره در ردیف محکمات نظام اسلامی بوده است، اظهار کرد: ملت ایران در مراسمات گوناگون از جمله ۱۳ آبان‌ماه، هرساله به‌عنوان نماد اعتراض در برابر زیاده‌خواهی‌ها، زورگویی‌ها، مداخله‌جویی‌ها و افزون‌طلبی مستکبران به‌ویژه آمریکای جنایتکار بر این امر مهم تأکید می‌کنند.

احمدی اضافه کرد: استکبار از دیدگاه فرهنگ سیاسی اسلام، وجود نوعی سلطه‏گری، سلطه‏جویی، استعمار و بهره‏کشی فرهنگی، سیاسی و اقتصادی توسط اقلیت محدودی زورگو و منفعت‏طلب بر خیل عظیم توده‏های محروم است.

وی با پرسش اینکه چرا فقط برای امام حسین علیه ‏السلام روز اربعین تعیین شده و برای امامان دیگر مراسم روز اربعین نداریم؟ پاسخ داد: فداکاری‏های امام حسین علیه‏السلام، دین را زنده کرد و نقش او در زنده نگه داشتن دین اسلام، ویژه و حائز اهمیت است. این فداکاری‏ها را باید زنده نگه داشت؛ چون زنده نگه داشتن دین اسلام است. گرامی‏داشت روز عاشورا و اربعین، در حقیقت زنده نگه داشتن دین اسلام و مبارزه با دشمنان دین است، ثانیا اینکه مصیبت حضرت امام حسین علیه‏السلام، برای هیچ امام و پیامبری پیش نیامده است. مصیبت امام حسین علیه‏السلام، از همه مصیبت‏ها بزرگ‏تر و سخت‏تر بود. اگر عامل دیگری هم در کار نبود، همین عامل کافی است که نشان بدهد چرا برای امام حسین علیه‏السلام بیش از امامان دیگر و حتی بیش از پیامبر اسلام‏صلی‏اللَّه‏علیه‏وآله عزاداری می‏کنیم و مراسم متعددی برپا می‏کنیم.

وی گفت :ثالثا در ماه محرم سال ۶۱ ق. امام حسین علیه‏السلام، فرزندان، خویشان و یاران آن حضرت را کشتند و اسیران کربلا را به کوفه و شام بردند و همین اسیران داغدیده، روز اربعین شهادت امام حسین علیه‏السلام و یارانش، به کربلا رسیدند و همه مصائب روز عاشورا در آن روز تجدید شد و آن روز، روز سختی برای خاندان پیامبر بود.و رابعا دشمنان اسلام با به شهادت رساندن امام حسین علیه‏السلام، قصد نابود کردن دین اسلام را داشتند. دشمنان امام حسین علیه‏السلام تلاش کردند تا حادثه کربلا، به کلی فراموش شود و حتی کسانی را که برای زیارت امام حسین علیه‏السلام می‏آمدند، شکنجه می‏کردند و می‏کشتند.

وی ادامه داد: خامسا یکی از نشانه ‏های مؤمن، زیارت امام حسین علیه‏السلام در روز اربعین است. از حضرت امام حسن عسکری علیه‏السلام روایت شده است که علامت‏های مؤمن پنج چیز است؛ پنجاه و یک رکعت نماز فریضه و نافله در شبانه‏روز، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی بر خاک نهادن در سجده و بسم الله را بلند گفتن‏۱ و یکی از وظایف شیعیان را اهتمام به زیارت اربعین بر شمرده‏ اند.

حجت الاسلام  احمدی در پایان با اشاره به پیامدهای مثبت پیاده روی میلیونی امت اسلامی در آیین اربعین حسینی افزود: این همایش بزرگترین اجتماع بین المللی مذهب تشییع در جهان بشریت است که توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی بنا نهاده شده است.

وی گفت: درسی که اربعین به ما می‌دهد، این است که باید یاد حقیقت و خاطره‌ی شهادت را در مقابل طوفان تبلیغات دشمن زنده نگهداشت

  کد مطلب: 28072