امروز  دوشنبه۲۸ خرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


بی مهری با خبرنگاران هریس در روز خبرنگار
24 مرداد 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
هر ساله در کل کشور و به ویژه در طول سالهای اخیر در شهرستان هریس نیز به بهانه روز خبرنگار هفدهم مرداد شاهد پیام های مختلف مسوولان شهرستانی و خصوصی و مراسمات تجلیل از خبرنگاران بوده و هستیم البته از اینکه به یاد خبرنگاران بوده و هستند صمیمانه تشکر می کنیم اما به نظر می رسد نگارش چند نکته در این مجال خالی از لطف نباشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا   هر ساله در کل کشور و به ویژه در طول سالهای اخیر در شهرستان هریس نیز به بهانه روز خبرنگار هفدهم مرداد شاهد پیام های مختلف مسوولان شهرستانی و خصوصی و مراسمات تجلیل از خبرنگاران  بوده و هستیم البته از اینکه به یاد خبرنگاران بوده و هستند صمیمانه تشکر می کنیم اما به نظر می رسد نگارش چند نکته در این مجال خالی از لطف نباشد.

نکته اول اینکه :  در دنیا مطبوعات و رسانه ها را رکن چهارم دموکراسی (مردم سالاری ) تعریف کرده اند و جایگاه این قشر در هر کشوری متناسب با فضای سیاسی و اجتماعی و فرهنگی آن متفاوت تعریف شده است .

سن نویسنده این مطلب به گذشته های دور قد نمیدهد ولی از پیشکسوت و صاحب قلم و خبرنگار چند دهه اخیر شهرستانمون به کرار شنیده ام که میگفت: در کشور ایران در ادوار و دولت های مختلف (بسته به نوع نگاه آنها) جایگاه خبرنگار تعریف میشود، روزی روزگاری خبرنگار را جاسوس بیگانه ، روزی هم مدد رسان توسعه ی اجتماعی و امروز هم به نوعی چشم بینا و گوش شنوا و زبان گویای مردم می شناسند.

نکته دوم: جوهره ی اصلی فعالیت های یک خبرنگار ” صداقت، شجاعت و صراحت ” است و چه بسیار خبرنگارانی که در این راه جان و آبروی خود را در طبق اخلاص گذاشته و میگذارند و بحران های طبیعی و اجتماعی بیشترین هزینه ها را داده و میدهند.

سومین نکته: متاسفانه در بسیاری از زمانهای فعالیتمان شاهد بودیم که ابزار تهدید و تطمیع باعث خنثی شدن شفاف سازی توسط اصحاب رسانه شده و البته هر چند به ندرت ولی در برخی موارد تشویق هایی نیز از سوی متولیان شده که قابل تقدیر است .

چهارمین و اصلی ترین نکته که بهانه دست به قلم شدن را برای اینجانب مهیا کرده است تازه ترین بدعت گذاری از فرماندار دولت و تدبیر در شهرستان هریس است که امسال  و یک روز مانده به ۱۷ مردادو در حاشیه جلسه شورای اداری در  شهرستان هریس رقم خوردو آنهم تبعیض و افراط در تجلیل از خبرنگاران بود که اتفاقات و حرف وحدیثهایی را در پی داشت و زنگ  یاس و ناامیدی را به جد به صدا درآورد.

اما ماجرا با ورود روسای ادارات و در دست داشتن لوح تقدیرو کارت هدیه وکادوهایی به سالن جلسات فرمانداری آغاز شد که در ادامه با اعلام تجلیل از خبرنگاران در سین جلسه و جدی شدن موضوع تجلیل، مسئولینی اندکی که به هردلیلی موفق به تدارک مقدمات تجلیل نشده بودندو دست خالی آمده بودند با یادداشتهایی به رئیس جلسه و سبقت گرفتن از هم معلوم بود که از وعده و وعیدهایی خبرمیدادند.

اوج  تبعیض و تاسف  وتعجب سه خبرنگار از مجموع چهار خبرنگار فعال رسانه ای شهرستان هریس و بقیه حاضرین درجلسه زمانی بود که مطلع شدیم غیر از ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان تنها متولی امور خبرنگاران،بقیه ادارات با تماس تلفنی چندروز قبل و سفارش وتاکید فرمانداری هریس تنها برای یک خبرنگار اینهمه مقدمه چینی کرده بودندو بالاخره در آخر برنامه همه کادوهاو تقدیرنامه هاو کارتهای هدیه ی سفارشی جمع شده، به آدم خودشون و از برای خودشون تحویل داده شدو بقیه دست خالی و تنها با همان تبرکی اداره ارشاد اسلامی هریس از مراسم خارج شدن،که جای بسی نگرانی از بدعت گذاری و تبعیض و باندبازی را به دنبال داشت.

✅آیا رواست با چراغداران عرصه آگاهی  و آزادی و اندیشه ورزی و بانیان  اطلاع رسانی در عین امانت داری چنین شود!؟

خبرنگاری شغل شریفی است…
خبرنگار حرمت دارد…
آقای… اگر نمیدانی بدان!!!

  کد مطلب: 27869