امروز  پنج شنبه۲۵ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


خرما کیلویی ۱۵ تا ۲۰هزار تومان شد/ تنظیم بازار رها شده
2 خرداد 1396
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
دبیر انجمن خرما از افزایش ۱۰ برابری قیمت خرما از نخلستان تا سفره مردم خبر داد و گفت: اقدامی برای تنظیم بازار خرما انجام نمی‌شود و با نزدیک شدن به ماه رمضان، هر کیلوگرم رطب به قیمت ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا  به نقل ازدانا، علی‌اصغر موسوی اظهار کرد: خرمای رطب مضافتی را در فصل برداشت و در شهریور و مهر از کشاورزان هزار و ۵۰۰ تومان تا ۲ هزار تومان خریداری می‌کنند و الان با ۱۰ برابر قیمت به نرخ ۱۵ هزار تومان تا ۲۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند.

وی افزود: هیچ اصولی در قیمت‌گذاری و فروش خرما وجود ندارد، زیرا دلالان خرما را با قیمت کمی از دست کشاورزان در می‌آورند و در ماه رمضان به قیمت بالایی به فروش می‌رسانند.
بازار خرما رها شده

دبیر انجمن خرما ادامه داد: در این ارتباط ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر سود زیادی را به جیب می‌زنند اما ۳ میلیون کشاورز و ۸۰ میلیون نفر مردم ضرر می‌کنند.

وی تصریح کرد: در گذشته ستادی به نام ستاد خرمای کشور وجود داشت که قیمت‌ این محصول را  برای مصرف‌کننده  تنظیم می‌کرد اما اکنون این ستاد برچیده شده و اقدامی برای تنظیم بازار انجام نمی‌شود و دلال‌ها ترک تازی می‌کنند.
موسوی گفت: در حالی که خرمای رطب را از کشاورزان ۱۵۰۰ تا ۲ هزار تومان از کشاورزان می‌خرند که سایر انواع خرما ۷۰۰ تا هزار تومان در هر کیلوگرم از کشاورزان خریدای می‌شود و به قیمت ۵ تا ۱۰ هزار تومان به مردم می‌فروشند.

  کد مطلب: 26729