امروز  پنج شنبه۲۵ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


بانویی کارآفرین و اولین دهیار هریس از دل یک روستای کوچک/

چادر باور قلبی من است/تجلی اقصاد مقاومتی با تولید ورمی کمپوست
20 تیر 1395
Print This Post Print This Post . نظر . نظر
کارآفرین و اولین دهیار زن شهرستان می گوید: به خاطر علاقه ای که به روستاییان داشتم به دنبال راهی برای مفقود کردن کردن فضولات حیوانی بودم و تولید ورمی کمپوست را توکل بر خدا شروع کردم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا، زنان منطقه ما همواره مستعد و آمادگی کامل در مشارکت های اجتماعی و اداری دارند. همواره گفته شده زنان نیمه جامعه هستند و تعهد و جدیت ایشان در پیشبرد امور شهر و روستا دستکمی از مردان ندارد ؛ زنان باید در اقتصاد مقاومتی حضور داشته باشند. دراین میان هفته حجاب و عفاف برای خبرنگار هریس پویا بهانه ای شد  به سراغ بانویی برود که با همت و اراده وپشتکارش قدمی در این مسیر قدم نهاده  و گپ وگفت صمیمانه ای به این مناسبت با وی داشته باشد.

هریس پویا: لطفاً خودتان را معرفی کنید و از وضعیت کلی  تحصیل و خانواده  خود برای ما بگویید.

۱ (۵)

معصومه تقی زاده متولد ۱۳۷۲ اهل روستای طرف بخش خواجه شهرستان هریس هستم  ودر دانشگاه پیام نور اهر رشته مهندسی کشاورزی مشغول به تحصیل هستم پدر کشاورز و ماردم قالیباف هستند دو برادر کوچکتر از خودم دارم.

من سه سال است که دهیاری روستای طرف را بر عهده گرفتمو به خاطر اینکه این شغل مردانه بود با مخالفت های زیادی روبرو شدم اما زمانی که  توان و پیگیری های مرا دید حکم رهیاری را در سال ۹۲ به من سپردند.

هریس پویا:چی شد وارد فعالیت اقتصادی شدید؟

من علاقه زیادی به روستای طرف دارم و به همین سبب دوست دارم که هر روز پیشرفت کند و به دنبال راهی برای  مفقود کردن فضولات حیوانی در روستا بودم که کجا و چطوری  انها را از بین ببرم با مهندسان زیادی صحبت کردم و به صورت آزمایشی تحقیقم را شروع کردم هم رشته ی جدیدو هم سرمایه اولیه کمی نیاز داشت وبرای شروع با شرایط من سازگار بود  واین کار فعالیتی بود که نیاز به بازاریابی داشت و این کار جز علایق من بود .

هریس پویا:درمورد ورمی کمپوست توضیح دهید.

ورمی کمپوست کود آلی است که مواد اولیه اش کود حیوانی می باشد کرم های خاکی مواد معدنی و آلی را خورده و فضولات آنها ماده آلی به نام ورمی کمپوست تحویل می دهد. البته ناگفته نماند این کرم ها از مواد زاید همچون تفاله سیب زمینی و کاغذ های باطله هم می توانند تغذیه کنند.

هریس پویا : شما به عنوان یک خانم از اینکه با کرم و کودهای حیوانی سروکار دارید مشکلی با این قضیه ندارید

به هیچ وجه.من اهل روستا هستم و روستاییان دل و جرات بیشتری دارند و وقتی این کودها را دست می گیرم کاملا بی بو هستند.

۱ (۱۱)

هریس پویا: پرورش ورمی کامپوست را درکجا انجام میدهید ؟به تنهایی این کار را انجام می دهید ؟

من این کارا را در روستای خود انجام می دهم یک ایوان قدیمی این کار را انجام می دهم که امیدوارم با توسعه کارو تولیدم فضابرای پرورش راهم گسترش دهم.

خوب همه این ها مدیون خانواده و همسرم هستم چرا که اگر حمایت و پشتیبانی آنها نبود موفق به این کارها نمی شدم .

هریس پویا:سرمایه اولیه شما چقدر بود ؟

هزینه اولیه خود را با از وام های اقتصاد مقاومتی که از سپاه گرفتم شروع کردم و به نظرم کافی بود.

۱ (۱۰)

هریس پویا:چرا دختران ما کم تر جذب بازار کسب و کار می شوند؟

کار به پسر یا دختر بودن ربطی ندارد و به همت و تلاش فرد بستگی دارد در حال حاضر به خاطر وضعیت کشور همه باید نوعی کارآفرین باشند نه اینکه دنیا کار.پمتاسفانه به خاطر فرهنگ غلطی که وجود دارد انتظار جوانان خیلی بالسات فکر می کنند با میزان تحصیلاتی که دارند می توانند یک کار دولتی را پیدا کنند ولی به نظر من تحصیل در کنار به کارگیری آن می تواند موثر باشد .

هریس پویا:توصیه  شما به خانم ها ؟

از شروع کار نترسید و توکل به خدا داشته باشید و خدا حتما به شما کمک خواهد کرد و همه موانع  هموار خواهد شد . من درمسیر فعالیتم حضور خدا را احساس کردم و خدا  رو شکر مشکلی ندارم .

هریس پویا:اقتصاد مقاومتی را در یک بند شرح دهید؟

اقتصاد مقاومتی می تواند یک جرقه برای شروع کار جوانان باشد و کمک کننده مالی خوبی برای شروع کاری جوانان می تواند باشد.

۱ (۲)

هریس پویا:برای آینده‌ شغلی خود چه برنامه‌ای دارید؟

من در کنار این فعالیت در مورد گیاهان دارویی نیز تحقیق می کنم و چون دامنه کوه های ما سرشار از گیاهان دارویی می باشد به فکر ایجاد یک منبع مالی از این نعمت خدادی به روستاییان هستم.

هریس پویا:حضور زنان ایرانی را در عرصه اقتصادی چگونه ارزیابی می‌کنید؟ و آیا کار و فعالیت شما با حجابی که دارید سازگاری دارد

همه این کار  ها را به عنوان یک دهیار و کارآفرین به خاطر حجابی که دارم می توانم آزادانه انجام دارم به نظر من چادر برای یک زن اصلا محدودیت نیست بلکه مصونیت بوده و به عنوان یک سپر مجکم که من انتخاب کردم و مرا از آسیب های اجتماعی در امان نگه داشته است و

رعایت عفاف و حجاب و ترویج اقتصاد مقاومتی  از اولویت‌های یک زن می تواند باشد. و این یک باور قلبی است

هریس پویا:مشکل شما به عنوان یک کارآفرین چیست؟

مشکل من امروز به عنوان یک زن کارآفرین  عدم حمایت های دولتی است چرا که اعتقاد دارم اگر مسئولین و متولیان امر به بانوان به همان اندازه که به مردان بها داده می شود، بهاء بدهند چرخه تولید داخلی خواهد چرخید و هیچ مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت پس به کسانی که به دنبال راه اندازی این صنعت هستند می‌گویم ابتدا به فکر فروش محصول پس از تولید باشند سپس کار تولید را پیگیری کنند.

 

  کد مطلب: 18845  

Comments are closed.