امروز  چهارشنبه۲۷ تیر ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


اسم این جاده “مرگ” است!
11 خرداد 1395
Print This Post Print This Post ۲ نظر ۲ نظر
جاده ی اهر - هریس- تبریز، این جاده در بین مردم منطقه بیشتر به جاده ی "مـــرگ" شهرت دارد، چرا که خانواده های بسیاری در این مسیر عزیزان خود را به آغوش سرد خاک سپرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا ، زلزله ی سال ۹۱ منطقه ارسباران همه ی ما را داغدار و اندوهگین کرد و تا به امروز تلخی آن روزها از کام هیچ کدام از ما ها بیرون نرفته است.

اما نکته ای که در اینجا خودنمایی میکند این است که علی الظاهر زلزله ای به مراتب بزرگتر و پر قدرت تر از آن هر روز در منطقه رخ می دهد، زلزله ای به نام جاده ی مرگ! شاید اکثریت ما جاده ی اهر-تبریز را بیشتر به نام جاده ی مرگ می شناسیم. این جاده در بین مردم منطقه بیشتر به جاده ی “مـــرگ” شهرت دارد، چرا که خانواده های بسیاری در این مسیر عزیزان خود را به آغوش سرد خاک سپرده اند.

 

مردم منطقه تا به کی بایستی در این مسیر عزیزان خود را از دست دهند؟! چند نفر دیگر در این مسیر در خون خود خواهند غلتید؟! چند نفر دیگر در اتومبیل خود زنده زنده خواهند سوخت؟! چند نفر دیگر از معلمان در این مسیر بصورت گروهی و در یک آن ترک دیار و دنیا خواهند کرد؟! تا به کی بیسیم های امدادی، سِت امداد و نجات هلال احمر را برای در آوردن اجساد و زخمی ها از خودرو ها خواهند خواست؟! تا به کی و چه جگرهایی در این زلزله ی ۱۰ ریشتری خواهند سوخت و خانواده ها تا به کی منتظر رسیدن خبر مرگ دلبندان خود خواهند بود؟! چند طفل صغیر دیگر در این جاده پدر و مادر خود را از دست داده و یتیم خواهند شد؟! چرا گوشی برای شنیدن صدای آه و رنج و عزای مردم نیست؟! ای مسئولین محترم! پنبه ها را از گوش به در کنید تا فردا روز در پیشگاه این خانواده ها سر در گریبانتان فرو نرود. آیا شبی خواهد بود که در خبر ۲۳ شبکه سهند خبری از مرگ و کشته شدن در این جاده به گوش نرسد و دل همه ی ما را به لرزه و اضطراب نیندازد؟! آیا مسئولین واقعا به فکر مردم هستند؟! آیا حس نمی کنند آوردن بهانه های پی در پی دیگر کافی ست؟! آیا شما مسئولین خدمتگذار مردمید؟! آیا بی توجهی به امور مردم و فرستادن مستقیم آنها به کام مرگ، خدمت به آنهاست؟!

آقایان مسئول، ما دیگر نمی خواهیم خبر تکه تکه شدن و زنده زنده سوختن عزیزان خود را بشنویم. آقایان مسئول، ما دیگر طاقت تبدیل شدن عید آخر سالمان به مراسم عزای جگر گوشه هامان را نداریم. شما را به خدا شعارها و وعده وعیدها و بهانه گیری ها را کنار گذارید، به دردِ دلِ این مردم برسید و دردی به این پر دردی را از دوش این مردم برهانید. در پایان، مطلب را با ذکر نمونه و سخنی از رفتار سیدالشهدا با مردم، مزین و آراسته می کنیم: روزی شخصی از انصار برای حلّ مشکل خود به پیشگاه آن بزرگوار آمد. او هنوز لب به سخن نگشوده بود که امام علیه‏السلام از چهره نگران و سیمای گرفته او، دردها و رنجهای درونی‏اش را دریافت و به وی فرمود: یا اَخَا الاَنصار صُنْ وَجْهَکَ عَنْ بِذْلَهِ الْمَسْأَلَهِ وَارْفَعْ حاجَتَکَ فی رُقْعَهٍ فَاِنّی آتٍ فیها ما سارَّکَ اِنْشاءاللّه‏ِ؛ ای برادر انصاری، خواسته‏ات را به صورت شفاهی مطرح نکن. خواسته خود را در کاغذی بنویس تا انشاءاللّه‏ من با انجام دادن آن، موجبات خوشحالی تو را فراهم آورم. او نیز در نامه‏ای چنین نوشت: یااباعبداللّه‏، من به فلانی پانصد دینار بدهکارم و او مرا تحت فشار قرار داده، با او صحبت کن تا به من مهلت دهد. امام نامه‏اش را مطالعه کرده و سپس به درون منزل رفت و کیسه‏ای حاوی هزار دینار آورد و به مرد انصاری داد و به او فرمود: پانصد دینار آن را به طلبکار خود پرداخت کن و بابقیّه این پول به زندگی‏ات سامان ده. و در ادامه افزود: وَلاترْفَعْ حاجَتَکَ اِلاّ الی اَحَدِ ثَلاثهٍ: الی ذی دینٍ، اَوْ مُرُوَّهٍ، اَوْ حَسَبٍ، فَاَمّا ذُوالدّینِ فَیَصُونُ دینَهُ وَاَمّا ذوُالْمُرُوَّهِ فَاِنَّهُ یَسْتَحْیی لِمُروَّتِهِ وَاَمّا ذوالْحَسَبِ فَیَعْلَمُ اَنَّکَ لَمْ تُکْرِمْ وَجْهَکَ اَنْ تَبْذُلَهُ لَهُ فی حاجَتِکَ فَهُوَ یَصُونُ وَجْهَکَ اَنْ یَرُدَّکَ بِغَیْرِ قَضاءِ حاجَتِکَ؛ [ای برادر، اگر روزی گرفتار شدی] مشکل خود را به جز برای سه کس اظهار نکن: ۱- افراد دیندار؛ ۲- جوانمرد؛ ۳- انسانهایی که شرافت خانوادگی دارند. دیندار برای حفظ دین خود [به تو یاری می‏رساند] و جوانمرد به سبب مردانگی خود حیا می‏کند [و به کارت رسیدگی می‏کند] و فرد اصیل و شریف نیز می‏داند که تو با رفتن نزد او از آبرویت مایه گذاشته‏ای و برای انجام دادن خواسته‏ات کوشیده، آبرو و شخصیت تو را حفظ می‏کند. در یکی از روایات، حضرت سیدالشهداء علیه‏السلام به خدمتگزاران راستین به مردم نوید می‏دهد: مَنْ نَفَّسَ کُرْبَهَ مُؤْمِنٍ فَرَّجَ اللّه‏ُ عَنْهُ کُرَبَ الدُّنْیا وَالاخِرَهِ. هر کس اندوهی رااز دل یکی از اهل ایمان بزداید، خداوند متعال غصه‏های دنیا و آخرت او را از میان برداشته و مشکلاتش را حل خواهد نمود.

خاطر ناشاد را دلشاد کردن همّت است                        باغ آفت دیده را آباد کردن همت است

صید مرغان حرم کردن ندارد افتخار                         طایری را از قفس آزاد کردن همت است

نان بریدن شیوه مردان والا نیست، نیست                    نان برای نوع خود ایجاد کردن همت است

در زمان ناتوانی یاد یاران فخر نیست                         روز قدرت از ضعیفی یاد کردن همت است

نویسنده:حسن اسکندری

  کد مطلب: 17489  
اصغر افتخاری هریس

اسکندری عزیز دست شما از نگارش این مطلب جانکاه درد نکند از ماست که بر ماست عزیزان مسول به جای اینکه در فرا جاده ای جاده های هریس سرعین احداث کنند اگر به فگر ترمیم جاده های مرگ اور ما بودند الان با این مشکلی روبرو نبودیم

جبرئیل اسدیان راد

ممنون از مطلب ارزشمند تان . با توجه به این که این جاده مسیر ارتباطی تقریبا ۶ شهرستان به مرکز استان می باشد و باید سال ها قبل از این تبدیل به بزرگراه می شد و لی متاسفانه به دلیل عدم توجه و پیگیری مسئولین تا به حال این بزرگراه به اتمام نرسیده و اگر این طوری کار که با سرعت لاک پشتی پیش می رود سال ها باید مردم در این مسیر تلفات بدهند . و یک پیشنهاد : مسئولین شهرستان و نیز اعضای محترم شورای شهر هریس و شهرستان پیگیری های لازم را بنمایند تا مسیر هریس به شیخ رجب هم به بزرگراه اهر تبریز اضافه گردد و این مسیر نیز به صورت بزرگراه در آید در این صورت کمک موثری به توسعه شهرستان خواهد شد .