امروز  پنج شنبه۲۵ مرداد ۱۳۹۷
لوگوی سایت

پایگاه خبری هریس پویا


پدری که می آفریند و نقش میزند و نقل میکند

یک ساعت هم صحبتی با میرزا اصلان پرده خوان+تصاویر
13 اردیبهشت 1394
Print This Post Print This Post ۱۱ نظر ۱۱ نظر
میرزا علی (میزا اصلان) در کتب علوم دینی تحصیل کرده و در روستا زندگی میکند و امور مذهبی و حل اختلافات مردم را عهده دار است و پرده خوانی، نقالی، شاعری، اذان گفتن، نویسندگی و تعزیه خوانی در متن زندگی دینی و اجتماعی وی قرار دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هریس پویا به بهانه روز تکریم از جایگاه پدران، سایت  هریس پویا مصاحبه ای با  این پدر ترتیب داده که به حضور خوانندگان محترم تقدیم می شود.

 

از خودتان بفرمایید میرزا…

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده علی شفائی مشهور به میزا اصلان ساکن روستای خشکناب محال خانمرود حومه شهرستان هریس استان آذربایجان شرقی متولد ۱۳۲۷ در یک خانواده مذهبی قریب به فقر به دنیا آمده ام. پدرم مرحوم میرزا صمد در عصر خود از عرفا و شخصیت های مذهبی منطقه بود؛ وی در زمان خود در مکتب خانه ها به تمام اهالی روستا های هم جوار  اندیس، تازه کند و شیران درس و تعلیم قرآن میداد من نیز بسیاری از هنر های خودم را مدیون پدرم میدانم. در زمانی که پدرم فوت کرد من ۳۲ سال داشتم این شعر را خود درباره وفات پدر انشا نمودم.

یک هزار و چهارصد هجری             پنج روز از صیام چون کم شد

شیخ صمد ذاکر امام حسین          از جهان به آخرت مصصم شد

در آن زمان من با مشکلات سخت گذران میکردم بعد از چند سال سه فرزندم دو دختر و یک پسر به مرض فلج مبتلا و زمین گیر شدند و مادر پیر و کار افتاده ام چشمانش کم نور شد در سال ۶۹ دختر ۲۷ ساله ام به نام زهرا از دنیا رفت و مادر پیرم نیز در ۱۳۸۱ از دست دادم دختر فلج دیگر ۲۵ ساله در سال ۱۳۸۲ و پسر فلج ۲۴ ساله ام  به نام محمد را در سال ۱۳۸۵ از دست دادم.

DSCF1405

 

چند فرزند دارید؟

من هم اکنون در روستای خشکناب همراه با زوجه ام خانم ام البنین مرادی زندگی می کنم  و ۴ فرزند پسر دارم که سه نفر آنها متاهل و یکی مجرد است  و دو دختر نیز دارم که آنها هم متاهل اند ۷ نوه دارم و فعلا نتیجه ای ندارم

 

چه شد که شروع کردید به نوشتن؟

بنده درس روحانیت می خواندم ولی دو مشکل شد که نتوانم ادامه بدهم؛ یکی مشکلات زمان و دیگری فقر خانواده؛ علاقه زیادی به ورزش نیز داشتم آن هم امکان پذیر نشد؛ بعد به مطالعه و نوشتن اقدام نمودم و در  بیست جلد از قبیل کتاب حدیث ،داستان راستان،روضه خوانی،تعزیه خوانی مختارنامه امیر ارسلان و…  با دست خط خود نوشته ام .

 

ظاهرا شما به تفسیر قرآن هم نظری دارید…

بله بنده ترجمه قرآن مجید را در صدو بیست حزب به سبک هنری  و مفهومی و موعظه نوشته ام .

 

از پرده خوانی بگویید؛ از چند سالگی به پرده خوانی روی آوردید؟ 

من پرده خوانی را از سن ۱۸ سالگی شروع کرده ام؛ در روستای خشکناب پرده خوانی مرسوم بود و هم جنبه زیبایی و هم جنبه هنری و حماسی و عزاداری دارد؛ در اجرای شیوه پرده خوانی از سنت های قدیم پیروی می کنم.

 

این شغل شماست

پرده خوانی و تبلیغات دینی وظیفه من است و از این طریق سعی میکنم خود و مردم را هدایت کنم هدف فقط خدمت به دین و اعتقادات مذهبی است. شغل اصلی من در زمان جوانی زمانی که کارافتاده نشده بودم دامداری و کشاورزی بود. به لحاظ اقتصادی وابسته به پرده خوانی نیستم و اساسا مردم در روستا ها آیین های نمایشی را شغل تلقی نمی کنند.

 

شنیده ایم پرده های شما توسط خود شما نقاشی می شود. آن را از چه کسی آموختید؟

نقاشی را خودم یاد گرفتم بدون اینکه آن را از کسی بیاموزم خودم نقاش پرده شدم پرده ای که در حال حاضر با آن پرده خوانی میکنم ۱۳ متر طول و دو متر ارتفاع دارد در آن ۳۳ مجلس و صد ها صورت نقاشی کرده ام .

 

 

شما شعر هم می گویید؛ امروز روز پدر است اگر سروده ای دارید برای خوانندگان بفرمایید.

بنده شاعر نیستم دیوان هم ندارم، ولی موقع عشق و علاقه شعر به خودی خود به ذهن می آید در فضایل مولا امیرالمومنین:

سرور مردان حجت یزدان باب شبیر شبر                ناطق قرآن محکم ایمان قاتل قوم کفر

ای شه والا عالمه مولا یا علی

پهلون میدان قاتل عدوان صاحب تیغ دو سر               یار ضعیفان باب یتیمان یا علی

هیکل پاکی نور الهی آدی جهان پهلوان                     مظهر خالق صاف خلایق جنگنده شیر وژیان

      

توصیه تان به جوانان چیست؟

هر چه بیشتر با روحانیان و طلاب  پیوند دوستى و تفاهم را محکمتر و استوارتر سازند و از نقشه‏ ها و توطئه‏ هاى دشمن غدار غافل نباشند و نگذارند این هنر ها مققود شود و به هیچ کس اجازه ندهید ناامیدتان کند!

DSCF1389 DSCF1392 DSCF1393 DSCF1399  DSCF1412 DSCF1413 DSCF1417 DSCF1422 DSCF1430 DSCF1435 DSCF1448

 

  کد مطلب: 1640  
رسول

عالی بود شما افتخار روستای خشکناب هستید ازشما تشکرمیکنم .

صادق مهدی زاده

با سلام جناب شفایی شما افتخار روستای خشکناب هستید ما به خود می بالیم خداوند سایه شما رو کم نکند (در ضمن کار گردانی وتعزیه خوانی ایشان در روز عاشورا محشر است)

ميرايراهيم سيد موسوي

جناب شفای شما افتخارروستای خشکناب هستید وباعث سربلنذی ما ید .تشکر از شما

رضا نوبخت

خداوند سایه شما را از شهرستان هریس کم نکند واقعا افتخار شهرستانی و باعت سربلندی و سر افرازی مردم شهرستان هستی

هانيه سيد موسوي

سلام من دختر سیدموسوی اما متولد تهران دوباربیشترروستای خشکناب نیامدم اما افتخار میکنم پدر اونجا بوده وشاعری مثل اقای شفای هست تشکر.

جعفر رسولی

با سلام جناب شفائی عزیز و بزرگوار
شما باعث سربلندی خوشکناب، هریس و
آذربایجان هستید من به قرابت خویشاوندی با شما افتخار نموده و امیدوارم سالهای سال بعنوان یکی از مفاخر آذربایجان سالم و سلامت باشید.
پسرعموی کوچک شما جعفر رسولی

مهدی غفاری

باسلام خدمت آقای علی شفایی عزیز
شما باعث سرافرازی روستای خشکناب و منطقه خانمرود هستید از شما ب خاطر زحماتی که در طی سالیان درازدراین روستا و منطقه نموده ایدتقدیرو تشکر میکنم وآرزوی سلامتی و طول عمر شمارااز خداوند منان خواستارم

لقایی

شنیدیم اقای شفایی دربیمارستان بستری هستند از خداوند می خواهیم برایش شفای عاجل بدهد وبا سلامتی به اغوش خانواده اش باز گردد واقعا افتخار اذربایجان هستند

محسن سامپور

باسلام باعث افتخارشهر هریس هستید انشاء اله پایدار باشید

حبیب غنی

با سلام خدمت استاد شفائی.
شما افتخار آذربایجان هستید.
از خداوند برای شما آرزوی سلامتی و سرافرازی دارم.
پایدار باشید.

مجتبی ندیمی

اول استاد شهریار بعد شما افتخار خشکناب هستید من به نوبه ی خودم از شما و تمامی اهالی شهرستان خشکناب که تا به الان خشکناب را سرپا نگه داشتید تشکر می کنم اینجانب مجتبی ندیمی بازیگر تاتر سینما۹۵/۱۱/۹